Nowy numer 47/2020 Archiwum

Straszny bilans

Warszawa. W II wojnie światowej zginęło od 5,5 do 5,8 miliona polskich obywateli, a więc Polaków, Żydów, Romów oraz przedstawicieli innych narodowości – obywateli państwa polskiego.

Takie ustalenia zostały zaprezentowane w pracy IPN pt. „Polska 1939–1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami” przygotowanej przez zespół historyków pod redakcją profesorów Tomasza Szaroty i Wojciecha Majerskiego.

Jest to nieco mniej niż 6 milionów 28 tysięcy – liczby podanej przez polskie władze w 1947 r. Wówczas jednak ustalenia opierały się wyłącznie na szacunkach demograficznych, natomiast obecna publikacja bazuje na wnikliwych badaniach.

Przerażające są także liczby Polaków dotkniętych represjami: wywózkami, aresztowaniami, zamknięciem w obozach. To ok. 10 mln osób w niemieckiej strefie okupacyjnej oraz ok. 1 mln 800 tys. w strefie sowieckiej.

Obecnie IPN pracuje nad imiennym indeksem wszystkich Polaków represjonowanych i zamordowanych w czasie II wojny światowej. Wiele europejskich narodów zrobiło taki bilans zaraz po wojnie. My go dopiero zaczynamy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama