Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ks. Adam Boniecki obchodził 75. urodziny

Kraków. W Pałacu w Niepołomicach pod Krakowem 25 lipca świętował swoje 75. urodziny redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, marianin ks. Adam Boniecki.

W 1979 roku Jan Paweł II powierzył mu zorganizowanie w Rzymie polskiego wydania „L’Osservatore Romano”, którym kierował do roku 1991. W latach 90. piastował w Rzymie urząd generała Zgromadzenia Księży Marianów. Z „Tygodnikiem Powszechnym” związany jest od 45 lat. Jego redaktorem naczelnym został w 1999 roku, po śmierci Jerzego Turowicza. Opublikował kilkaset artykułów i kilka książek.

O księdzu Adamie powstał też film dokumentalny w reż. Agnieszki Arnold pt. „Dzięki Bogu za Bonieckiego”. W tym roku został uhonorowany nagrodą im. Dariusza Fikusa w kategorii twórca mediów. Kapituła tej nagrody doceniła go za reformy pisma. „To dzięki niemu »Tygodnik« o 60-letniej tradycji przeobraził się w nowoczesne, otwarte na nowe myśli i środowiska pismo, jednocześnie nie tracąc swej specyficznej tożsamości” – uzasadniała nagrodę kapituła.

Mimo zmian pismo boryka się z problemami finansowymi. Aktualnie koncern ITI jest właścicielem większościowego pakietu tygodnika (53 proc.). Zdaniem ks. Bonieckiego, „Tygodnik” nie będzie nigdy pismem popularnym i masowym – „nie może zejść poniżej pewnego poziomu i zawsze będzie wymagał pewnego wysiłku intelektualnego, jednym słowem: będzie adresowany do normalnego polskiego inteligenta”. Jubilatowi życzymy dobrego zdrowia i błogosławieństwa Bożego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama