Nowy numer 25/2018 Archiwum

C-17 także dla Polski

Węgry. Od listopada bieżącego roku Polska będzie mogła korzystać z wojskowych samolotów transportu strategicznego C-17 Globemaster III, które stacjonować będą w węgierskiej bazie Papa. Pierwszy z trzech zamówionych C-17 został właśnie przekazany tamtejszej międzynarodowej jednostce lotniczej.

C-17 potrafi jednocześnie przetransportować 77,5 tony ładunku, w tym nawet transportery opancerzone i czołgi. Jego zasięg to około 4500 km. Cena transportowca (według danych z 2007 roku) wynosi 218 milionów dolarów. Trzy Globemastery zostaną zakupione w ramach programu Strategic Airlift Capability.

Bierze w nim udział 10 państw NATO: Bułgaria, Estonia, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowenia, USA i Węgry, a także 2 kraje spoza sojuszu – Finlandia i Szwecja.

Polska będzie mogła docelowo korzystać ze 150 godzin lotu C-17 rocznie. Koszt udziału naszego kraju w programie wyniesie 275 milionów dolarów do 2035 r. Aktualnie trwa szkolenie 6-osobowego polskiego personelu, w tym dwóch pilotów, w bazie Altus w Oklahomie w Stanach Zjednoczonych.

Na razie największym transportowcem w rękach polskich pilotów wojskowych jest Lockheed C-130 Hercules. Może on przewozić ładunki o masie do 20 ton.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama