GN 43/2020 Archiwum

Pierwszy święty z RPA?

Republika Południowej Afryki. W lipcu zakończyło się pięcioletnie postępowanie przed trybunałem diecezjalnym w Tzaneen w sprawie beatyfikacji Benedicta Daswy, który może zostać pierwszym rodzimym świętym z Republiki Południowej Afryki.

Obecnie dokumenty zostały przekazane do Kongregacji ds. Kanonizacji, kierowanej przez abp. Angelo Amato. Daswa urodził się w 1946 roku w rodzinie należącej do plemienia Lemba. Członkowie plemienia używają języka należącego do rodziny bantu, znaczna większość z nich wyznaje własną odmianę judaizmu, pozostali są zazwyczaj chrześcijanami.

Lemba nie są uznawani za Żydów przez środowiska rabinackie. Daswa nawrócił się na katolicyzm w czasie kursów przygotowawczych do zawodu nauczyciela szkoły podstawowej.

Zdecydowanie występował przeciwko łączeniu zasad wiary katolickiej z miejscowymi praktykami magicznymi, przekonując, że praktykowanie magii jest sprzeczne z chrześcijaństwem oraz powoduje śmierć niewinnych ludzi. 2 lutego 1990 roku został zamordowany. Było to kilka dni po tym, jak odmówił uczestnictwa w „polowaniu na czarownice” i przekazania pieniędzy na ten cel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama