Nowy numer 43/2020 Archiwum

Unia po szwedzku

Szwecja. Szwecja przejęła 1 lipca przewodnictwo w Unii Europejskiej. „Przejmowanie sterów” jest zwyczajną praktyką w UE, polegającą na 6-miesięcznym kierowaniu pracami Rady Unii Europejskiej (ministrów) przez jeden z krajów członkowskich.

Szwedzka prezydencja przejęła pałeczkę od Czechów, którzy przewodzili Unii przez ostatnie półrocze. Szwedzi jako główny cel stawiają sobie doprowadzenie do sukcesu grudniowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze w sprawie światowych redukcji emisji CO2 po roku 2012, „utrzymując jednolite i ambitne” stanowisko UE; drugim priorytetem jest przywrócenie zaufania na rynkach finansowych. Liczą też na podpisanie umowy o wolnym handlu z Ukrainą do końca roku oraz postęp w rozmowach akcesyjnych z Chorwacją i Turcją.

Szwedzi z pewnością będą oczekiwać na ponowne referendum w Irlandii, dotyczące ratyfikacji traktatu z Lizbony. Szwedzki rząd nie ukrywa, że zależy mu na jak najszybszym wprowadzeniu w życie tego dokumentu. Szwecja jest też zwolennikiem przyspieszenia negocjacji w sprawie członkostwa z krajami bałkańskimi oraz z Turcją, a także gorącym orędownikiem członkostwa w UE Ukrainy. Polska kolejka na przewodnictwo w Unii przypada na drugą połowę 2011 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama