Nowy numer 48/2020 Archiwum

Madagaskar ma błogosławionego

Madagaskar. Pierwszego rdzennego błogosławionego mają mieszkańcy Madagaskaru. 7 czerwca beatyfikowany został Raphael-Louis Rafiringa z zamieszkującego wyspę ludu Malgaszów.

W 1878 roku 22-letni Rafael-Louis został bratem w Zgromadzeniu Braci Szkolnych. Pięć lat później królowa Madagaskaru Ranavalona II usunęła jednak z kraju wszystkich zagranicznych misjonarzy. Pozostał tylko jeden zakonnik – Malgasz: brat Rafiringa. Zagraniczni misjonarze wrócili dopiero po trzech latach. Byli zdumieni, bo Kościół katolicki był liczniejszy i żarliwszy niż przed ich wyjazdem.

Jedną z osób, która po wyrzuceniu misjonarzy niespodziewanie stała się narzędziem Ducha Świętego, okazał się właśnie brat Rafael-Louis Rafiringa. Przygotowywał i rozsyłał katechistów po całej wyspie. Kiedy wracali, słuchał ich relacji, udzielał rad, zbierał ich na nabożeństwach i uczył śpiewania na chwałę Bogu. Rafaelowi-Louisowi pomagała nawrócona na chrześcijaństwo księżniczka Victoire Rasoamanarivo, pierwsza błogosławiona Madagaskaru.

Brat Rafiringa zmarł w 1919 roku. Kiedy w 1933 roku przewożono jego ciało do stolicy Antananarywy, jeden z przygotowanych przez niego katechistów dotknął trumny i został uzdrowiony. Ten cud posłużył do jego beatyfikacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama