Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł opiekun bezdomnych

Tarnowskie Góry. Ojciec Bogusław Paleczny, kamilianin, opiekun bezdomnych, zmarł nagle 2 czerwca w domu prowincjalnym kamilianów w Tarnowskich Górach. Miał 50 lat. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie gruźlica, na którą od wielu lat chorował.

Ojciec Paleczny już jako kleryk, wiosną 1991 r., za zgodą władz zakonnych utworzył Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej. Potem do końca życia zajmował się pomocą ludziom opuszczonym, najwięcej sił i energii poświęcając opiece nad bezdomnymi z warszawskiego Dworca Centralnego. Zaczął od dowożenia im gorących posiłków kuchnią polową, przekazaną bezpłatnie przez Wojsko Polskie.

Potem utworzył Punkt Pomocy Medycznej „Św. Kamil” przy peronie dworca Warszawa Śródmieście. W 1996 r. z jego inicjatywy powstał Bar Charytatywny „Św. Marta”, wydający kilkaset posiłków dziennie, a w 1999 r. w Ursusie założył Pensjonat Socjalny „Św. Łazarz” dla bezdomnych mężczyzn. O. Paleczny urodził się 9 maja 1959 r. w Szczecinie. Wstąpił do zakonu w roku 1987 r., a święcenia kapłańskie otrzymał 21 maja 1994 r.

O. Bogusław znany był ze swojej działalności artystycznej. Śpiewał i grał na gitarze. Nagrał 9 płyt. Śmierć zaskoczyła go w trakcie przygotowywania kolejnej. Nie zdążył też zrealizować swych planów budowy jachtu pełnomorskiego dla bezdomnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama