GN 47/2020 Archiwum

Geje bez ślubu w Kalifornii

USA. Sąd Najwyższy Stanu Kalifornia uznał referendum w sprawie tzw. poprawki 8 do konstytucji, stanwiącej, że tylko „małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest ważne i uznawane w Kalifornii” za prawomocne.

Uznał jednak, że „małżeństwa” homoseksualne, które zawarto przed wejściem poprawki w życie, pozostaną w mocy. Batalia o zakaz „małżeństw” homoseksualnych toczyła się w Kalifornii od lat. W 2007 roku senat Kalifornii uchwalił ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci.

Zawetował ją gubernator stanu Arnold Schwarzenegger. W maju 2008 roku Sąd Najwyższy Kalifornii wydał orzeczenie, w którym stwierdził, iż ograniczanie małżeństwa do związku kobiety i mężczyzny jest dyskryminacją i narusza konstytucję stanu.

Orzeczenie weszło w życie w czerwcu 2008 roku, jednak przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zebrali podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie wprowadzenia poprawki do konstytucji, zawierającej zakaz zawierania tego typu związków. W referendum wyborcy zadecydowali o zakazie zawierania małżeństw osób tej samej płci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama