Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rewolucja Zapatero

Hiszpania. Socjalistyczny rząd przyjął wstępny projekt ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie w pierwszym trymestrze ciąży.

Projekt trafi teraz pod obrady parlamentu. Prawicowa opozycja już zapowiedziała, że zaskarży projekt do Trybunału Konstytucyjnego. Nowe przepisy mają zalegalizować aborcję bez ograniczeń w pierwszych 14 tygodniach ciąży. W przypadku uszkodzenia dziecka aborcja miałaby być dozwolona do 22. tygodnia. Projekt zezwala na aborcję nawet osobom niepełnoletnim (16 lat) bez wiedzy i zgody rodziców.

Obecnie w Hiszpanii obowiązuje ustawa z 1985 r., niemal identyczna jak w Polsce. Socjalistyczny premier José Luis Rodríguez Zapatero od chwili objęcia rządów w 2004 r. zapowiadał liberalizację tej ustawy. Brak akceptacji społecznej zmusił go jednak do rezygnacji z tych pomysłów.

Pogłębiający się w ostatnich miesiącach kryzys ekonomiczny, a zwłaszcza coraz większe bezrobocie sprawiły jednak, że lewicowy elektorat socjalistów zaczął zwracać się przeciwko premierowi. Szczególnie ostro krytykują go postkomuniści. Wydaje się, że liberalizacja prawa aborcyjnego jest desperacką próbą premiera odzyskania tego elektoratu przed zaplanowanymi na 7 czerwca wyborami do Parlamentu Europejskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama