Nowy numer 22/2023 Archiwum

Nowy zakon w Polsce

Licheń. Mniszki z Żeńskiego Zakonu Maryi Dziewicy, nazywane popularnie annuncjatkami – od słowa „annonciade”, które oznacza Zwiastowanie – zamieszkały w sanktuarium maryjnym w Licheniu.

Reguła tego zakonu – powstałego w 1502 r. – posłużyła o. Stanisławowi Papczyńskiemu przy zakładaniu zgromadzenia księży marianów blisko 170 lat później. Uroczyste powitanie mniszek w licheńskim sanktuarium odbyło się 25 marca.

Cztery siostry przyjechały do Lichenia z Francji, z podparyskiego Thiais. Zamieszkają w specjalnie dla nich przygotowanych pomieszczeniach w starej części sanktuarium. – Choć na razie nie znamy dobrze języka, czujemy się tu bardzo dobrze przyjęte – mówi przeorysza klasztoru w Thias s. Maria od Chrystusa. – Swoje życie monastyczne będziemy prowadzić w parafii św. Doroty. Będziemy się modlić za pielgrzymów, a także za parafian – dodaje.

Annuncjatki noszą kolorowe habity. Każdy kolor ma swoje znaczenie. Szary – oznacza pokutę i ubóstwo, czerwony – mękę Chrystusa, miłość i radość, biały – czystość Maryi. Na szyi mają medalion na niebieskiej wstążce. Habity są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót NMP. Na głowach noszą czarne welony. W sześciu klasztorach we Francji i Belgii mieszka 100 annuncjatek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast