Nowy numer 38/2023 Archiwum

W ocenie Watykanu

Warszawa. Konferencja Episkopatu Polski zapoznała się z listem kard. Tarcisio Bertone, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, skierowanym na ręce abp. Józefa Michalika.

Kardynał ustosunkował się w nim do sprawozdania z badań i kwerend przeprowadzonych w archiwum IPN przez Kościelną Komisję Historyczną na temat polskich biskupów oraz ze stanowiskiem Zespołu ds. Oceny Etyczno-Prawnej.

Kard. Bertone napisał, że „Stolica Apostolska stwierdza, że nie znajduje podstaw do oskarżenia członków Episkopatu Polski o zawinioną i dobrowolną współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL”. W jego ocenie „biskupi, mimo iż nie byli do tego zobowiązani, zmierzyli się odważnie z przeszłością okresu komunistycznego”. W związku z tym w oświadczeniu biskupi stwierdzili, że uznają kwestię lustracyjną za zamkniętą.

Ponadto „w duchu jedności ze Stolicą Apostolską” biskupi wyrazili solidarność i uznanie dla nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka. Podkreślili, że abp Kowalczyk sam poprosił o udostępnienie i ocenę materiałów zgromadzonych na jego temat w IPN. „Rejestracji ks. Józefa Kowalczyka jako tzw. kontaktu informacyjnego, dokonanej bez jego wiedzy i zgody, nie można w żadnym wypadku uznać za działalność agenturalną” – ocenili biskupi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast