Nowy numer 22/2023 Archiwum

Kasacja mediów publicznych?

Media. Likwidacja abonamentu, finansowanie mediów z Funduszu Zadań Publicznych i likwidacja ośrodków regionalnych, które zostaną przekształcone w spółki, to główne założenia projektu ustawy o mediach publicznych, który wkrótce ma trafić do Sejmu.

Projekt jest dziełem PO, PSL i SLD, dysponujących w parlamencie odpowiednią większością głosów, by odrzucić ewentualne weto prezydenta. Ustawa miałaby wejść w życie w czerwcu, chyba, że prezydent skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Projekt skrytykował PiS.

Projekt, w którym likwiduje się ośrodki lokalne, stawia pod znakiem zapytania istnienie TVP Info. Czy spółki, które powstaną po likwidacji ośrodków będą w stanie się utrzymać? Czy przewidziane w projekcie Rady Nadzorcze nie staną się okazją do obsadzania ich partyjnymi nominatami?

Projekt nie zajmuje się także kwestią reklam w mediach. Rzeczą pewną wydaje się, że finansowanie z Funduszu Zadań Publicznych sprawi, że media staną się jeszcze bardziej zależne od rządu, skoro o ich budżecie będzie decydowała aktualna ekipa rządowa. Wydaje się, że ustawa w tym kształcie zmierza do maksymalnego osłabienia mediów publicznych, a nie ich uzdrowienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast