Nowy numer 44/2020 Archiwum

Czy Papież jest antysemitą?

Watykan. Zniesienie ekskomuniki dla biskupów lefebrystów wywołało lawinę komentarzy, które trafiały na czołówki gazet.

Praktycznie cała uwaga skupiła się na antysemickich poglądach lefebrysty bp. Richarda Williamsona, który w jednym z wywiadów zakwestionował istnienie komór gazowych. Na nic zdały się tłumaczenia rzecznika prasowego Watykanu ks. Lombardiego, który od razu wyjaśniał, że „papieska decyzja nie ma żadnego związku z osobistymi przekonaniami zasługującymi na stanowczą krytykę”. Połączenie zniesienia ekskomuniki z idiotycznymi poglądami Wiliamsona stało się tzw. faktem medialnym. Wytoczono potężne działa w kierunku Watykanu.

Głośne głosy oburzenia popłynęły z wielu stron. Najbardziej dostało się papieżowi. Benedykta XVI posądzono o odejście od linii Soboru i Jana Pawła II, a nawet wręcz o popieranie antysemityzmu. Cała ta sprawa została nadmuchana do jakichś nieprawdopodobnych rozmiarów i stała się okazją do dołożenia „beznadziejnemu” papieżowi. Na przykład Jan Turnau napisał, że Benedykt XVI „walczy namiętnie z takimi czy innymi poglądami, wciąż popełniając gafy. Najpierw uraził muzułmanów w Ratyzbonie, teraz kolejny już raz Żydów w Watykanie”.

Czy nikt już nie pamięta przejmującej wizyty papieża w Auschwitz albo o wizycie w najważniejszej nowojorskiej synagodze? Czy ktokolwiek przy zdrowych zmysłach może powiedzieć, że Benedykt XVI popiera antysemityzm? To prawda, że watykańscy urzędnicy powinni dokładniej sprawdzić poglądy bp. Williamsona. Jednak mówienie o antysemickiej zmowie w łonie Kościoła świadczy raczej o antykościelnej fobii autorów tych opinii. W całej tej sprawie zadziwia to, że ci, którzy zwykle tak gorliwie nawołują do pojednania wszystkich ze wszystkimi, z taką furią zaatakowali papieską próbę pojednania ze skonfliktowaną grupą wierzących.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama