Nowy numer 48/2023 Archiwum

Świadectwo dziennikarzy

Rzym. W siedzibie Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu obradował kongres Włoskiej Unii Prasy Katolickiej (UCSI), która w tym roku świętuje swe 50-lecie.

Dyskusja kongresowa koncentrowała się wokół zagadnienia „Kryzys systemu mediów we Włoszech. Informacja bez etyki?”. W trakcie obrad odczytany został list, który Benedykt XVI skierował do prezesa tej organizacji Massimo Milone. Papież zachęcił dziennikarzy, aby w sferze wartości nie szli na kompromisy, gdyż czyste sumienie jest bezcenne.

Nawiązując do zmian, jakie dokonały się w minionym półwieczu, Benedykt XVI zwrócił uwagę, że praca katolickiego dziennikarza jest dziś zadaniem niezwykle wymagającym. Poczuciu odpowiedzialności i duchowi służby musi towarzyszyć coraz większy profesjonalizm, idący w parze ze zdolnością prowadzenia dialogu ze światem laickim w poszukiwaniu wspólnych wartości. Warunkiem wiarygodności przekazu jest przy tym własne świadectwo życia.

Na kongresie po raz pierwszy wręczono nagrody nazwane imieniem Emilio Rossiego, który przez lata kierował zarówno tym stowarzyszeniem, jak i Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym. W gronie pięciu świadków, którzy przynoszą chlubę włoskiemu dziennikarstwu, kierując się wartościami chrześcijańskimi w pracy zawodowej, znaleźli się m.in. redaktor naczelny katolickiego dziennika „Avvenire” Dino Boffo oraz ks. Federico Lombardi SJ, kierujący Radiem Watykańskim, Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym oraz Biurem Prasowym Stolicy Apostolskiej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy