Nowy numer 44/2020 Archiwum

Spada liczba powołań

Kościół. W Polsce spada liczba powołań kapłańskich i zakonnych. Do seminariów diecezjalnych i zakonnych w 2008 r. wstąpiło 953 kandydatów, a jeszcze cztery lata temu było ich 1,5 tysiąca.

Najnowsze statystyki dotyczące sytuacji powołaniowej przedstawił bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań. Wśród przyczyn spadku powołań biskup wymienia, obok niżu demograficznego i wyjazdów młodzieży za granicę w poszukiwaniu pracy, także nowe powody, np. coraz większe trudności z przyjęciem przez rodziców decyzji o wstąpieniu ich dziecka do seminarium czy zakonu. W opinii Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań na spadek powołań ma również wpływ niekorzystny medialny wizerunek Kościoła, a konkretnie „agresywne, jednostronne przedstawianie i nagłaśnianie wewnętrznych problemów Kościoła”.

Jak podkreśla biskup Polak, obecna sytuacja powołaniowa stanowi poważny sygnał dla duszpasterstwa rodzin i młodzieży. Jego zdaniem potrzeba „jakościowego skoku” w funkcjonowaniu parafii, a zwłaszcza w duszpasterstwie dzieci i młodzieży. Trzeba też „bardziej przekonującego i radosnego świadectwa wierności własnemu powołaniu ze strony księży, osób konsekrowanych oraz rodziców – zwłaszcza w obliczu niedawnych odejść znanych księży i zakonników”.

Najwięcej kleryków mają diecezje:
233 - tarnowska
174 - katowicka
158 - przemyska


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama