Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zmarł Olivier Clément

Francja. W Paryżu w wieku 87 lat zmarł znany teolog i pisarz prawosławny Olivier Clément. Był jednym z najbardziej znaczących świadków prawosławia na Zachodzie w drugiej połowie XX wieku.

Pochodził z rodziny francuskich ateistów i na prawosławie nawrócił się w wieku 30 lat. Był profesorem w słynnym Instytucie Teologii Prawosławnej św. Sergiusza w Paryżu. Wykładał także w paryskim Instytucie Katolickim.

Clément nie miał złudzeń co do kondycji świata. Pisał, że „współczesny człowiek czuje się zagubiony we wszechświecie”. Ratunek widział w odkryciu „szalonej miłości Boga”.

Był wielkim głosicielem prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa. Wiele wysiłku włożył w zbliżenie chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Był też, na prośbę Jana Pawła II, autorem rozważań papieskiej Drogi Krzyżowej, odprawionej w Wielki Piątek 1998 r. w rzymskim Koloseum.

Niedawno ukazał się po polsku duchowy testament Clémenta – książka „Pamiętniki nadziei”. Kończy się ona rozdziałem o wymownym tytule: „Na progu, w ufnym oczekiwaniu zmartwychwstania”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama