Nowy numer 42/2020 Archiwum

Arcydzieła pod lupą

Malarstwo. Jeśli wejdziemy na stronę internetową www.museodelprado.es znajdziemy tam reprodukcje obrazów dawnych mistrzów z madryckiego Muzeum Prado.

Dzieła te możemy obejrzeć w każdym, nawet najdrobniejszym detalu. Madryckie Prado jako pierwsze muzeum na świecie wprowadziło rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest dostrzeżenie detali trudnych do zauważenia gołym okiem w muzeum.

Najbardziej szczegółowo, za pomocą programu Google Earth, można obejrzeć 14 najwybitniejszych dzieł. Te obrazy sfotografowano w rozdzielczości 14 gigapikseli, 1400 razy większej od tej, którą zapewniają obiektywy standardowych aparatów cyfrowych.

Korzystając z Google, można obejrzeć z bliska pszczołę na „Trzech Gracjach”, najdrobniejsze łzy na „Zdjęciu z krzyża” Rubensa, maleńkie postaci oraz zwierzęta na „Ogrodzie Rozkoszy Ziemskich” Boscha.

To interesująca propozycja także dla tych, którzy zwiedzali Prado w realu. Bo na przykład oglądając ogromny, trzymetrowy portret Karola V, autorstwa Tycjana, nie mogli dostrzec wszystkich szczegółów, a teraz oglądają je, nie wychodząc z domu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama