Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ksiądz z Orderem Uśmiechu

Kielce. Na co dzień zajmuje się kościelnym prawem małżeńskim, a w wolnych chwilach załatwia polskim dzieciom za darmo drogie aparaty ortopedyczne. Włoski ksiądz Bruno Lima otrzymał za to w Kielcach Order Uśmiechu.

Dzięki współpracy ks. Limy i pełnomocnika prezydenta Kielc ds. osób niepełnosprawnych Anny Sowy (także odznaczonej Orderem Uśmiechu) powstał w Kielcach jedyny w kraju Bank Ortopedyczny przy Urzędzie Miasta Kielce. Za jego pośrednictwem różnego typu aparaty ortopedyczne trafiły do ponad stu dzieci z całej Polski.

Organizację ich transportu do Polski ks. Lima nazywa „małym cudem”, bo kosztowny sprzęt jest trudny do pozyskania. Są to przede wszystkim ortezy – specjalne aparaty, które nakłada się na niepełnosprawną nogę.

Służą one do umocnienia nogi, ale zarazem umożliwiają jej zginanie w stawach. Wszystkie aparaty są używane, ale w bardzo dobrym stanie. Koszt nowego waha się w grani-cach20–30 tys. zł.

Kapituła Orderu Uśmiechu działa od 40 lat, dwa razy do roku jej członkowie rozpatrują wnioski od dzieci o przyznanie orderu. Otrzymał go m.in. papież Jan Paweł II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama