Nowy numer 48/2023 Archiwum

Leki dotarły do Zambii

Katowice-Lusaka. Transport leków z archidiecezji katowickiej dotarł 8 grudnia do archidiecezji Lusaka w Zambii. Kontener ze środkami medycznymi musiał przebyć długą, trwającą ponad 4 miesiące podróż.

W przekazaniu leków uczestniczył ks. prof. Jan Górski, kierownik Zakładu Misjologii i Teologii Religii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. – Moim zadaniem było m.in. sprawdzenie, w jakim stanie transport dotarł do Lusaki. Odetchnąłem z ulgą, bo okazało się, że przesyłka była bez zarzutu – opowiada ks. prof. Górski.

Kontener przesłany z archidiecezji katowickiej zawierał dary za 100 tys. euro. Zostały one dobrane tak, by wystarczyły prowadzonym przez archidiecezję w Lusace placówkom medycznym na rok działalności. W transporcie, oprócz antybiotyków, środków przeciwbólowych i witamin, znajdowało się m.in. 150 tys. jednorazowych strzykawek, 4 tys. opasek gipsowych i 3 tony szarego mydła, które w Zambii jest towarem deficytowym.

W ciągu najbliższych dni zostaną one rozdysponowane do ośrodków zdrowia na tere-nie archidiecezji. – Współpraca między naszymi diecezjami trwa od wielu lat. Arcybiskup Lusaki Telesphore Mpundu będzie gościem przyszłorocznej pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich. Z kolei nasi księża pomogą w organizacji preseminarium dla przyszłych kapłanów w archidiecezji Lusaka. Między Kościołem w Katowicach i Lusace trwa prawdziwe partnerstwo – ocenia ks. prof. Jan Górski.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy