Nowy numer 48/2020 Archiwum

Można mieć komórkę

Korea Północna. Po 4 latach przerwy obywatele komunistycznej Korei Północnej znowu mogą używać telefonów komórkowych.

Ich cena, a także cena minuty rozmowy nie została jednak podana do publicznej wiadomości. – Zainteresowani zostaną poinformowani w odpowiednim czasie – głosi rządowy komunikat. Sieć komórkowa jest państwowa i nikt nie ma wątpliwości, że będzie bardzo ściśle kontrolowana, a rozmowy podsłuchiwane.

Koreańczycy z północy mogli korzystać z komórek przez kilka miesięcy na przełomie 2003 i 2004 r. Choć rozmowy zagraniczne były blokowane, komuniści postanowili sieć wyłączyć.

Każdy, kto przyjeżdża do Korei z zagranicy, mimo że w kraju do niedawna nie działała żadna sieć komórkowa, musiał zostawić swój telefon na lotnisku. Na razie nie wiadomo, czy telefon będzie mógł kupić naprawdę każdy. Pewnie dla wielu barierą będzie wysoka cena usługi. W oficjalnym komunikacie podano, że sieć swoim zasięgiem obejmie cały kraj.

Równocześnie agencje poinformowały, że na granicy koreańsko-chińskiej buduje się urządzenia uniemożliwiające logowanie się koreańskich telefonów do chińskiej sieci komórkowej. Nowoczesną sieć 3G buduje spółka, której większościowy pakiet ma egipska firma telekomunikacyjna Orascom Telecom, a mniejszościowym udziałowcem jest rząd KRLD.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama