Nowy numer 47/2020 Archiwum

Boskie i cesarskie

Rzym. Wizyta Benedykta XVI w gmachu ambasady Republiki Włoskiej przy Stolicy Apostolskiej stała się okazją do podjęcia przez Papieża refleksji o relacjach między Kościołem a państwem we współczesnym świecie.

Ojciec Święty zaakcentował, że do podstawowej struktury chrześcijaństwa należy rozróżnienie między tym, co należy do Cezara, i tym, co należy do Boga, czyli między państwem i Kościołem.

„Rozróżnienie to i tę autonomię Kościół nie tylko uznaje i respektuje, ale cieszy się z nich jako z wielkiego postępu ludzkości oraz podstawowego warunku swej wolności i wypełniania uniwersalnej misji zbawienia pośród wszystkich narodów” – podkreślił Benedykt XVI.

Dodał, że idąc za wskazaniami swojej nauki społecznej, „Kościół czuje się w obowiązku budzić w społeczeństwie siły moralne i duchowe, przyczyniając się do otwarcia woli na autentyczne wymagania dobra”.

W ambasadzie Papieża podejmowali m.in. minister spraw zagranicznych Włoch F. Frattini i najbliższy współpracownik premiera Berlusconiego, G. Letta. Zwyczaj odwiedzania ambasady Włoch przy Stolicy Apostolskiej zainicjował Pius XII i był on kontynuowany przez następnych papieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama