Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rozłam wśród anglikanów

USA. Spora grupa anglikańskich tradycjonalistów oficjalnie odłączyła się od Kościoła Episkopalnego w USA. Nowy Kościół nosić będzie odtąd nazwę: Kościół Anglikański w Ameryce Północnej.

W jego skład weszły cztery amerykańskie episkopalne diecezje. Jednak niektóre należące do nich parafie nie uznały tego kroku, pozostając w dotychczasowym Kościele Episkopalnym. Za to do nowej struktury przystąpiło kilkadziesiąt parafii z innych diecezji episkopalnych USA i Kanady. Oblicza się, że obejmie ona łącznie ok. 100 tys. wiernych.

Konstytucję i prawodawstwo nowego Kościoła przedstawił 3 grudnia biskup Robert Duncan – pierwszy arcybiskup prymas Kościoła Anglikańskiego w Ameryce Północnej. Jego zwolennicy zarzucają amerykańskiemu Kościołowi Episkopalnemu podważanie autorytetu Pisma Świętego, zwłaszcza w kwestiach etyki seksualnej, i nie zgadzają się na udzielanie święceń homoseksualistom.

W sprawie przyjmowania do stanu duchownego kobiet nie zajmują jednolitego stanowiska. Biskup Duncan udzielał dotychczas święceń kobietom, jednak inni biskupi, którzy przystąpili do nowego Kościoła, są tej praktyce przeciwni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama