Nowy numer 48/2020 Archiwum

Konserwatyści górą

Litwa. Po 8 latach rządów lewica żegna się z władzą na Litwie. Litewska Partia Socjaldemokratyczna zdobyła tylko 26 mandatów w 141-osobowym Sejmie.

Władzę na Litwie obejmie teraz Związek Ojczyzny. To partia zrzeszająca konserwatystów i chrześcijańskich demokratów. Zdobyła 44 krzesła w Sejmie. To też za mało, żeby rządzić samodzielnie, jednak partia zamierza zawrzeć koalicję z mniejszymi ugrupowaniami.

Przed prawicową koalicją stoi trudne zadanie, bo gospodarka Litwy dostała niedawno zadyszki: wskaźniki ekonomiczne pogorszyły się, wzrosła inflacja. Trzy mandaty zdobyła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL).

To jej najlepszy wynik od 1996 roku, kiedy na Litwie wprowadzono progi wyborcze. Do tej pory AWPL zdobywała tylko po dwa mandaty. Działacze AWPL są jednak sceptyczni wobec zwycięskiego Związku Ojczyzny. Uważają niektórych polityków tej partii za polonofobów.

Nie wykluczają jednak współpracy, gdyby zwycięzcy spełnili ich główne postulaty: rozwiązali sprawę zwrotu ziemi, odebranej mieszkającym na Litwie Polakom, a także pozwolili na publiczne używanie języka polskiego na Wileńszczyźnie jako języka mniejszości narodowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama