Nowy numer 48/2020 Archiwum

Inwazja chamstwa

Media. Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, jest zaniepokojony wulgaryzacją języka polskiego używanego przez „gwiazdy” występujące w programie „Gwiazdy tańczą na lodzie” emitowanego w TVP 2.

„Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, na Telewizji Polskiej ciąży szczególna odpowiedzialność – poprzez pełnienie powierzonej jej misji publicznej ma ona przyczyniać się do kulturalnego i intelektualnego rozwoju obywateli.

Aby osiągnąć ten cel, sprawę o zasadniczym znaczeniu stanowi dbałość o wysoki poziom nadawanych programów” – pisze rzecznik w liście skierowanym do prezesa TVP. Kochanowski zażądał nagrań z programem oraz zajęcia stanowiska w sprawie stosowności języka używanego w nim.

Program „Gwiazdy tańczą na lodzie” skierowany jest m.in. do dzieci i młodzieży. Według telewizji publicznej, ma on charakter misyjny, a jego celem, jak twierdzi telewizja publiczna, jest m.in. popularyzowanie jazdy na lodzie wśród młodych ludzi.

Wątpię, czy siedząc przed telewizorem młodzi ludzie nauczą się łyżwiarstwa. Raczej chamstwa, agresji i języka nazywanego kiedyś „łaciną kuchenną”. W tej materii występujące w nim „gwiazdy” spisują się na medal. Tylko czy należy to upubliczniać w TVP?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama