Zmarł bp Adam Śmigielski

Sosnowiec. 7 października zmarł pierwszy ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Adam Śmigielski. Od czerwca zmagał się z chorobą nowotworową. W grudniu skończyłby 75 lat.

Pochodził z Przemyśla. Jako 18-letni chłopak wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 czerwca 1957 r. Teologię i filozofię studiował w Krakowie, Lublinie, Warszawie, w Instytucie Biblijnym w Rzymie i w L’Ecole Biblique w Jerozolimie. W 1979 r. obronił doktorat.

Zanim w 1992 r. został biskupem, był przełożonym wrocławskiej prowincji salezjanów. Przez ponad 10 lat był wykładowcą Pisma Świętego i języków biblijnych w seminarium duchownym salezjanów w Krakowie. Do jego ulubionych lektur należały publikacje o tematyce biblijnej oraz dotyczące historii i kultury Bliskiego Wschodu. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku planował, że na emeryturze poświęci się zwykłej pracy kapłańskiej i uporządkuje swój 95-tomowy diariusz, który prowadził od 15 lat.

W swoim testamencie napisał m.in.: „Bogu, bogatemu w miłosierdzie, dziękuję za: dar życia, powołanie do służby w Kościele, we Wspólnocie św. Jana Bosko; za nieoceniony dar kapłaństwa i biskupstwa. (...) Z pełnym optymizmem patrzę w przyszłość! Całkowicie zdaję się na wolę dobrego Boga! Zawsze patrzę na Niego jako na najlepszego Ojca, który wybaczy wszystkie moje przewinienia! Nie proszę o zdrowie ani o lata życia! Pragnę tylko jednego: być gotowym na wejście do domu Ojca!!!”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - oprac. wdm