Nowy numer 48/2020 Archiwum

Powiernictwo Pruskie przegrało

Strasburg. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę Pruskiego Powiernictwa dotyczącą zwrotu majątków Niemców wysiedlonych przymusowo z Polski po II wojnie światowej.

Trybunał uznał, że skarga Powiernictwa jest bezpodstawna, gdyż państwo polskie nie sprawowało w okresie od stycznia do kwietnia 1945 roku kontroli nad terytorium, które formalnie było jeszcze częścią Niemiec.

Ponieważ Powiernictwo odwoływało się do przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w orzeczeniu przypomniano, że Polska nie ratyfikowała tej konwencji w 1945 r., lecz dopiero w 1994 r. Trybunał uznał także, że brak polskich regulacji prawnych w sprawie rehabilitacji wysiedlonych Niemców oraz w sprawie odszkodowań nie stanowi naruszenia praw człowieka wysiedlonych.

Trzeba podkreślić, że Powiernictwo Pruskie jest prywatną instytucją, założoną przez kilkadziesiąt osób. Krytyczny stosunek do tej organizacji ma bardzo wielu Niemców. Powiernictwo nigdy nie było wspierane przez władze państwowe RFN, nie cieszy się nawet oficjalnym poparciem Związku Wypędzonych. Działalność Powiernictwa przyczyniła się do kryzysu politycznego w relacjach polsko-niemieckich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama