Decyzja korzystna, ale...

Decyzja Trybunału, choć z polskiego punktu widzenia jest korzystna, pozostawia jednak także pewien niedosyt. Nie odnosi się bowiem do najważniejszych kwestii w tej sprawie, a mianowicie spraw moralno-politycznych

Orzeczenie nie przypomniało Powiernictwu, że wszystkie wydarzenia w 1945 r. były konsekwencją rozpętania przez niemieckie państwo II wojny światowej. Nie odnosi się także do decyzji konferencji w Poczdamie, gdzie, bez udziału Polski, wielkie mocarstwa podjęły decyzję o wysiedleniu ludności niemieckiej z terenów naszych ziem zachodnich i północnych.

Jeżeli niemieckie organizacje ziomkowskie mówią, że nie ma winy kolektywnej i domagają się rehabilitacji, to warto w tym kontekście zadać jej członkom kilka prostych pytań: ilu z nich i członków ich rodzin głosowało w 1933 r. na Hitlera, ilu należało do NSDAP, ilu walczyło w SS i podobnych formacjach, ilu mieszkało w domach, z których w czasie okupacji wypędzono Polaków, ilu korzystało z pracy robotników przymusowych.

Decyzja Trybunału w Strasburgu nie oznacza, że wszystkie sprawy majątkowe w relacjach nie tyle z państwem niemieckim, co z poszczególnymi obywatelami niemieckimi zostały zakończone. Chodzi przede wszystkim o majątek Niemców, a właściwie Ślązaków, Mazurów, Kaszubów bądź Słowińców, którzy wyjeżdżali w latach 70. czy 80. do RFN i byli zmuszeni zostawić tutaj swój majątek. Kontrowersje może wywołać także ustawa reprywatyzacyjna.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - komentarz: Andrzej Grajewski