Nowy numer 2/2021 Archiwum

Program dla Rzymu

Rzym. Kard. Agostino Vallini, który pod koniec czerwca został powołany przez Benedykta XVI na stanowisko wikariusza generalnego diecezji rzymskiej, w wywiadzie dla tygodnika „Famiglia Cristiana” opowiedział, jak rozumie swoją posługę.

Przyznał, że powrót do pracy duszpasterskiej wydawał mu się czymś obcym. „Ale gdy Ojciec Święty mnie poprosił, czułem, że muszę powiedzieć pełne tak” – dodał. Jak zaznaczył, jako wikariusz generalny nie powinien realizować własnych projektów, ale „wskazania duszpasterskie, które daje sam papież” jako biskup Rzymu. Powiedział, że w latach 2008–2009 wraz z kapłanami swej diecezji działać będzie według programu pt. „Jezus zmartwychwstał: uczyć nadziei w modlitwie, działaniu i cierpieniu”.

Dodał, że Benedykt XVI poprosił go, by realizując ten program, był zawsze blisko swoich podopiecznych, by „wspierać ich i dodawać im otuchy”. W czerwcu br. rezygnację z funkcji wikariusza generalnego Rzymu z powodu osiągnięcia limitu wieku złożył kard. Camilio Ruini, pełniący ten urząd ponad 17 lat.

68-letni kard. Vallini urodził się w Poli. Był m.in. wykładowcą prawa na Wydziale Teologicznym w Neapolu i na Lateranie. Od 2004 r. był prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a na pierwszym konsystorzu za pontyfikatu Benedykta XVI w marcu 2006 r. został kardynałem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama