Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kościelscy dla Dukaja

Literatura. Jacek Dukaj został tegorocznym laureatem Nagrody Kościelskich. Otrzymał ją za powieść fantastyczną „Lód”, która jest próbą stworzenia alternatywnej historii świata w XX wieku.

„Autor tworzy nie tylko inną wersję dziejów politycznych, ale też wieloaspektowy projekt, zawierający niezwykle oryginalne pomysły z dziedziny logiki, ekonomii, historii i religii, a także fizyki i filozofii. Wszystkie te dziedziny zostają powiązane serią współzależności i splecione w pełną niezwykłych zdarzeń akcję, wykorzystującą apokryficzną historię Polski i Rosji” – czytamy w uzasadnieniu.

Urodzony w 1974 roku Jacek Dukaj jest jednym z najciekawszych współczesnych polskich prozaików, a także pomysłodawcą antologii „PL+50. Historie przyszłości”. Był trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a książka „Lód” została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Nagroda Kościelskich należy do najbardziej prestiżowych laurów literackich w naszym kraju. Przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich – jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie.

Otrzymują ją młodzi twórcy, niekoniecznie jednak za konkretny utwór. Czasami przyznawano ją także za całokształt twórczości. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się tacy twórcy, jak: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Adam Zagajewski czy Wojciech Wencel. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 11 października w Miłosławiu – rodzinnym majątku Kościelskich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama