Nowy numer 38/2022 Archiwum

Nieznany list brata Rogera

Taizé. „Ostatnie wydarzenia wstrząsnęły nami” – pisał 19 września 1939 r. 24-letni Szwajcar, student teologii Roger Schutz, późniejszy założyciel ekumenicznej wspólnoty z Taizé.

Nieznany wcześniej dokument bracia z Taizé dostali od mieszkańca Genewy podczas Europejskiego Spotkania Młodych, które odbyło się na przełomie 2007 i 2008 r. „Odkąd się dowiedziałem, że cała Polska jest podbita, noszę wewnętrzną żałobę. Jeszcze jeden naród chrześcijański, który znika zagarnięty przez najeźdźcę.

Naprawdę można powiedzieć bez żadnej przesady: moja dusza jest smutna aż do śmierci. Myślę, że w czasie służby w wojsku masz mniej czasu na śledzenie na bieżąco wydarzeń politycznych, i przez to nie możesz kilka razy dziennie słuchać wiadomości o tragicznym losie narodu polskiego” – pisze w liście do przyjaciela brat Roger.

Zadziwiające jest zainteresowanie sprawami międzynarodowymi i wrażliwość tego, młodego wówczas, człowieka na los naszej ojczyzny i Europy. Z tej wrażliwości wyrosła późniejsza pasja szukania pojednania między chrześcijanami i budowania komunii między narodami naszego kontynentu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy