Nowy numer 28/2018 Archiwum

Miss habitu

Pewien włoski ksiądz ogłosił, że we wrześniu zorganizuje w Internecie konkurs piękności dla sióstr zakonnych.

Wszystko wskazuje na to, że nie jest to żart podobny do „pokazu mody zakonnej”, który niedawno odbył się w Polsce, lecz że człek w koloratce traktuje swoją inicjatywę całkowicie poważnie. To znaczy, że coś z tym księdzem jest nie tak. Można domniemywać, że się chłopisko pogubiło. A jeśli tak, to zaraz pojawia się pytanie – dlaczego?

„O jakości życia i posługi kapłana w dużym stopniu decyduje okres formacji seminaryjnej. Doświadczenia, wiedza i wzorce postępowania, z jakimi styka się młody seminarzysta, mają znaczący wpływ na jego przyszłe kapłańskie życie” – napisali dwaj księża w artykule, który przysłali do portalu Wiara.pl. Artykuł nosi tytuł „Niektóre słabości polskiej formacji seminaryjnej” i szuka odpowiedzi na pytanie „Jak formować przyszłych formatorów?”.

Najważniejszy mankament formacji przyszłych kapłanów wskazują na własnym przykładzie: „Nie wtajemniczono nas w chrześcijaństwo rozumiane jako określony sposób życia”. Czym jest chrześcijaństwo, jeśli nie jest sposobem życia?

Świeccy oczekują od księdza, że im pokaże, jak żyć po chrześcijańsku tu i teraz. Spodziewają się, że im pokaże, iż to w XXI wieku jest w ogóle możliwe. No bo jeśli ksiądz nie wie, jak być dzisiaj chrześcijaninem, to kto ma wiedzieć?

Czytaj codzienne komentarze w portalu Wiara.pl

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama