Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Obóz zdolnej młodzieży

Katowice. 1200 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zakończyło wakacyjny obóz w aglomeracji śląskiej.

To gimnazjaliści, licealiści i studenci, którzy wywodzą się z niezamożnych rodzin. – Ogromna większość z nich pochodzi z rodzin, gdzie jest co najmniej dwoje dzieci. To bardzo zdolni ludzie – przedstawia ich ks. Jan Drob, ekonom Konferencji Episkopatu Polski.

Fundacja wspiera stypendiami zdolną młodzież z małych miast i z wiosek. Celem tego jest wyrównanie edukacyjnych szans młodzieży z uboższych regionów Polski. To też budowa chrześcijańskich elit. Dlatego oprócz prostego udzielania stypendium Fundacja proponuje swoim podopiecznym wakacyjne obozy formacyjne. Od sześciu lat odbywają się one w centrach największych polskich miast.

„Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpoczyna opiekę nad szczególnie uzdolnionym uczniem z uboższej rodziny już w gimnazjum. Wspiera go później w szkole średniej i w czasie studiów. Ale także i sama młodzież jest zaangażowana w sprawy swojej fundacji: stypendyści, którzy już zaczęli studia, odbywają kursy wychowawców.

I podczas wakacyjnych obozów są opiekunami dla swoich młodszych kolegów. W tym roku zdolna młodzież kwaterowała w miastach trzech diecezji aglomeracji śląskiej: gliwickiej, katowickiej i sosnowieckiej. Młodzi zwiedzili podziemne skanseny górnicze, muzeum fortyfikacji, pałac w Pszczynie, Planetarium, zoo, fabrykę Fiata, uczelnie i redakcje, zorganizowali zawody sportowe, poszli z pielgrzymką do Matki Bożej Piekarskiej. Mieszkańcom Katowic wręczyli 2 tysiące żółtych balonów z cytatami z nauczania Jana Pawła II.

Pieniądze na stypendia „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbiera co roku 12 października, w Dzień Papieski. Ze skarbonkami wychodzi wtedy 100 tysięcy wolontariuszy, m.in. harcerzy, oazowiczów, młodzieży z KSM. W tym roku Dzień Papieski odbędzie się pod hasłem „Jan Paweł II – wychowawca młodych”. – Organizowane przez „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Dni Papieskie były największą radością Jana Pawła II, kiedy żył. Bo to jest jego żywy pomnik – mówi ks. Jan Drob.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama