Nowy numer 44/2020 Archiwum

Bądź święty za kółkiem

Motoryzacja. W Polsce trwa IX Tydzień św. Krzysztofa. To okazja do promocji bezpieczeństwa na drogach, a także do pomocy misjonarzom poprzez zbiórki pieniędzy na zakup przeznaczonych dla nich środków transportu.

Tym ostatnim zajmuje się MIVA Polska. Powstała ona 8 lat temu jako agenda Komisji Episkopatu ds. Misji. Dzięki niej misjonarze otrzymali 143 samochody i 30 motocykli, 48 rowerów, 1 traktor, 5 silników i 6 łodzi. 1 lipca szefem MIVA Polska został były misjonarz w RPA ks. Jerzy Kraśnicki, który ma na swoim koncie około miliona kilometrów po drogach i bezdrożach Czarnego Lądu.

Z obchodami Tygodnia św. Krzyszofa, który jest patronem kierowców, wiąże się też akcja promująca bezpieczeństwo na drogach. Firmują ją duszpasterz kierowców ks. Marian Midura i kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. – Bezpieczeństwo na drogach to jeden z najważniejszych problemów trapiących nasze społeczeństwo. Tysiące zabitych, dziesiątki tysięcy rannych to bezmiar ludzkich tragedii, którym trzeba zapobiegać – mówi ks. Midura.

Jednym z promowanych przez niego pomysłów jest wybieranie „Krzysia”. Chodzi o to, by uczestnicy spotkań zawczasu wybierali spośród siebie tego, który zrezygnuje ze spożywania alkoholu i rozwiezie pozostałych uczestników imprezy do domów.

W ubiegłym roku policja złapała 150 tys. nietrzeźwych kierowców. Zgłoszono jej także prawie 387 tys. kolizji drogowych. W ich efekcie zginęło ponad 5,5 tys. osób. Ponad 63 tys. zostało rannych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama