Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Beenhakker od dusz

Euro 2008. O poobijanych nogach, treningach duchowych i obowiązkach kapelana z ks. Krzysztofem Pelczarem, oficjalnym kapelanem Euro 2008, rozmawia Jędrzej Rams

Jędrzej Rams: Wiele czasu spędza Ksiądz na boisku piłkarskim. Nie kusiło Księdza, by zostać piłkarzem zawodowym?
Ks. Krzysztof Pelczar: – Kusiło, kusiło... Ale Pan Bóg chciał inaczej (śmiech). Może i lepiej, bo ze szkolnego boiska przychodziłem do domu poobijany jak worek pięściarski, a bywało, że moje bramkarskie parady kończyły się gipsem. Z czasem zacząłem myśleć o kapłaństwie. Zaczęły się studia, najpierw w Krakowie, później w Austrii, potem kapłaństwo, no a teraz przygoda z EURO 2008.

Jak Ksiądz został kapelanem mistrzostw?
– Chyba wszyscy w Austrii wiedzą, że jestem zwariowanym fanem piłki nożnej. Jestem kapelanem obecnego mistrza kraju, Rapidu Wiedeń.

Niejeden polski kibic zazdrości Księdzu darmowych wejściówek na mecze.
– (śmiech) To ja im zazdroszczę, że obejrzą wszystko spokojnie w telewizji. Ja będę może tylko na jednym albo dwóch meczach. Mam bardzo dużo obowiązków. Już od kilku miesięcy ciężko pracujemy: organizujemy spotkania, wykłady. Teraz na przykład mam spotkania z drużynami i kibicami, a także poranny program w radiu. Bez przerwy media, od Luksemburga po Moskwę, proszą o wywiady. Ale to dobrze, nie narzekam – niech ludzie wiedzą, że sport to nie tylko ciało, ale również i duch.

Napisał Ksiądz książkę „Jak szybko osiągnąć człowieczeństwo”, sprzedawaną w czasie mistrzostw. Wiemy, że otrzymał ją już papież Benedykt XVI.
– Muszę powiedzieć, że papież był bardzo poruszony samym tytułem i określił go jako schöner Titel (piękny tytuł). Książka tłumaczy wpływ piłki nożnej na wnętrze człowieka. W sposób bardzo obrazowy zachęca do osobistych treningów duchowych. Po Euro 2008 chciałbym przetłumaczyć ją na język polski.

Kto wygra EURO 2008?
– (śmiech) Cóż – mam nadzieję, że najlepszy.

Ks. Krzysztof Pelczar jest oficjalnym kapelanem piłkarskich Mistrzostw Europy 2008, które odbywają się w Austrii i Szwajcarii

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy