Nowy numer 33/2022 Archiwum

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został honorowym obywatelem Odessy

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson otrzymał tytuł honorowego obywatela Odessy - powiadomił w piątek wieczorem mer tego ukraińskiego miasta nad Morzem Czarnym Hennadij Truchanow.

"Bardzo cenimy wsparcie waszego kraju, waszego premiera" - powiedział Truchanow w wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC. Cytaty z tej rozmowy przytaczają władze Odessy na Telegramie (https://t.me/odesacityofficial/9122).

Truchanow poinformował, że uhonorował Johnsona odznaką Grigoriosa Maraslisa I, II i III stopnia, co oznacza, że polityk automatycznie otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

Maraslis, działacz polityczny i społeczny pochodzenia greckiego, przez wiele lat pełnił funkcję burmistrza Odessy w czasach Imperium Rosyjskiego (1878-1895).

Przeczytaj:  Dwa rosyjskie okręty rakietowe w gotowości na Morzu Czarnym

Truchanow podkreślił, że obecna wojną z rosyjską inwazją to "walka całego cywilizowanego świata z faszyzmem w wersji 2.0".

"I w tej walce Boris Johnson zostanie pierwszym honorowym obywatelem Odessy pochodzącym z Wielkiej Brytanii od początku istnienia tego wyróżnienia, czyli od 1862 roku" - oświadczył mer.

7 czerwca Johnson został przyjęty w szeregi stowarzyszenia Kozaków z Czernihowa na północy Ukrainy. Szef brytyjskiego rządu otrzymał z tej okazji nowe kozackie imię Borys Czupryna.

"To dla nas zaszczyt. Chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność dla tej wybitnej postaci za pomoc Ukrainie" - podkreślił zastępca dyrektora obwodowego muzeum historycznego w Czernihowie Andrij Lisowy.

Przeczytaj też:  Atak rakietowy na Odessę

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) premier Wielkiej Brytanii należy do polityków udzielających rządowi w Kijowie największego wsparcia politycznego i wojskowego. Na początku czerwca Johnson powiadomił, że łączna wartość pomocy Londynu dla Ukrainy przekroczyła 3 mld funtów i w skali świata ustępuje tylko amerykańskiej.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze