Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nie zabieraj narządów do nieba

Warszawa. Przemysław Saleta, Andrzej Supron, Agata Mróz i Radosław Pazura – gwiazdy sportu i ekranu zachęcają do wypełniania oświadczenia woli – dokumentu wielkości karty kredytowej, w którym zezwala się na pobranie, w przypadku nagłej śmierci, narządów do przeszczepu.

Hasło przewodnie najnowszej akcji Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi, „Obdaruj sobą innych”, zaprezentowano 26 marca w sejmie. W akcję mają włączyć się setki polskich instytucji, które przez eksponowanie billboardów utworzą właśnie „Łańcuch”. Każda z nich będzie musiała znaleźć kolejną, która podejmie się propagowania wiedzy o przeszczepach i zachęcała do wypełniania oświadczenia woli.

– Wyrażenie zgody na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów ułatwi bliskim oraz lekarzom uszanowanie naszej woli, a przede wszystkim da dowód naszej świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom – podkreśla Zbigniew Religa.

– Dlatego tak istotne, byśmy tę kartę zawsze mieli przy sobie. Oświadczenie woli można pobrać ze strony www.transplantacje.org. W ubiegłym roku liczba przeprowadzonych w Polsce transplantacji spadła o 40 proc. Na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepienie narządu oczekuje dziś ponad 1600 osób.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama