Nowy numer 2/2021 Archiwum

Skarbnica do remontu

W świecie nauki wielkie larum i poruszenie. Biblioteka Watykańska, jedna z najwspanialszych skarbnic ludzkiego ducha i kultury, w połowie lipca została zamknięta. Przez trzy lata w całym budynku trwać będzie remont, największy w blisko 500-letniej historii biblioteki.

Dla każdego Polaka prawdziwym rarytasem są polonika, znajdujące się w pomieszczeniu na zapleczu czytelni książek drukowanych. Są tam zarówno starodruki, mające związek z Polską, jak i wydawnictwa dotyczące relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską. Obok znajduje się niezwykle interesująca sekcja książek, poświęconych relacjom papiestwa z carską Rosją. Jednak najcenniejsze polonika znajdują się w zbiorach rękopiśmiennych. Tam również przechowywane jest tzw. „Legendarium Andegaweńskie” – bogaty iluminowany kodeks z żywotami świętych, gdzie znalazł się m.in. żywot św. Stanisława ze Szczepanowa, przedstawiony w ośmiu scenach.

W cyberprzestrzeni
Paradoksalnie, konieczność okresowego zamknięcia biblioteki przyspieszyła proces skanowania i cyfrowego opracowania wielu najcenniejszych zbiorów. Specjalnie dla Biblioteki Watykańskiej firma Hewlett-Packard stworzyła w 2000 r. system komputerowy, który wykorzystywany jest do digitalizacji i katalogowania zbiorów. W pierwszej kolejności zeskanowane zostały przez potężne skanery najbardziej cenne manuskrypty. Poddane komputerowej obróbce w wersji cyfrowej, są podobno bardziej czytelne niż w oryginale. Zwłaszcza że każdy detal można dowolnie powiększyć w komputerze. Na potrzeby naukowców z całego świata zainstalowano w ostatnich latach w Bibliotece Watykańskiej rozwinięty system katalogów elektronicznych, dostępny w Internecie, podobnie jak reprodukcje oraz fotografie. Dzięki temu w czasie przerwy remontowej możliwe będzie korzystanie z elektronicznych wersji szczególnie cennych manuskryptów czy kodeksów zarówno w Rzymie, jak i np. w bibliotece St. Louis University (Missouri), gdzie dostępnych będzie 37 tys. mikrofilmów z kolekcji watykańskich rękopisów.

Stara, ale nowa
Projekt modernizacji Biblioteki Watykańskiej zakłada zarówno wzmocnienie głównej konstrukcji biblioteki, która przed wiekami była obliczona na zupełnie inną objętość, a więc i ciężar książek, jak i pełną modernizację wszystkich pomieszczeń oraz magazynów. Cała powierzchnia magazynowa będzie pokryta specjalną substancją, która ułatwi utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności. Ma to podstawowe znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie przechowywane będą papirusy, pergaminy czy palimpsety, czyli rękopisy spisane na używanym już wcześniej materiale piśmienniczym, z których usunięto poprzedni tekst.

W ramach remontu przebudowane mają być także niezwykle ważne, chociaż dla czytelników niewidoczne, pracownie specjalistyczne, gdzie konserwuje się bezcenne zbiory. Rozbudowane zostaną także magazyny dla szybko powiększającej się kolekcji numizmatycznej oraz orderów ofiarowywanych papieżom. Często są to arcydzieła sztuki jubilerskiej. To wszystko sprawi, że po remoncie biblioteka będzie mogła nie tylko lepiej strzec bezcennego depozytu wiary i kultury, ale i lepiej udostępniać go całemu światu.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się