Nowy numer 3/2021 Archiwum

Skarbnica do remontu

W świecie nauki wielkie larum i poruszenie. Biblioteka Watykańska, jedna z najwspanialszych skarbnic ludzkiego ducha i kultury, w połowie lipca została zamknięta. Przez trzy lata w całym budynku trwać będzie remont, największy w blisko 500-letniej historii biblioteki.

Decyzja była trudna, ale konieczna. Wzniesiony w XVI wieku przez wybitnego architekta Domenico Fontanę wspaniały gmach wymagał od dawna gruntownego remontu oraz modernizacji. Budynek musi zostać przebudowany oraz zaopatrzony w najnowsze urządzenia elektroniczne i klimatyzacyjne. Dzięki temu jeden z najstarszych i najbardziej znanych budynków bibliotecznych na świecie otrzyma wyposażenie na miarę standardów obowiązujących w XXI w. To gigantyczne przedsięwzięcie wymaga bowiem opróżnienia wszystkich magazynów. Jest także niezwykle kosztowne. Dlatego cały projekt realizowany jest stopniowo od wielu lat. Zasadniczy plan przebudowy i modernizacji Biblioteki Watykańskiej został przedstawiony Janowi Pawłowi II już w 1983 r. przez jej ówczesnego szefa, niemieckiego kard. Alfonsa Sticklera. Od tego czasu powstały m.in. nowe pomieszczenia dla katalogów oraz przeprowadzono gruntowną modernizacją czytelni czasopism, która dysponuje ponad tysiącem tytułów z całego świata.

Skarbnica kultury
Watykańska Biblioteka Apostolska, gdyż tak brzmi jej oficjalna nazwa, powstała pod koniec XV w. z inicjatywy papieża Mikołaja V jako publiczna biblioteka miasta Rzymu. Później została powiększona o tzw. Bibliotekę Sykstyńską papieża Sykstusa V, a ostatnia jej wielka rozbudowa miała miejsce na przełomie XIX i XX w. Stopniowo rozrastały się także jej zbiory dzięki nabytkom własnym, ale i hojnym darom, np. królowej szwedzkiej Krystyny, która przekazała w XVII w. bezcenny zbiór manuskryptów. Dzięki darom Biblioteka Watykańska nadal wzbogaca się o wyjątkowe pozycje. Głośna była zwłaszcza darowizna papirusu Bodmer XIV–XV z ok. 200 r., przekazana Benedyktowi XVI w styczniu br. przez Franka Hannę, prywatnego inwestora bankowego z Atlanty (USA). Papirus jest jednym z najstarszych rękopisów z zapisem Ewangelii św. Łukasza i św. Jana. Odkryty został dopiero w 1952 r. Zanim trafił do Watykanu, przechowywany był w Cologny k. Genewy przez Fundację Martina Bodmera.

Biblioteka Watykańska przechowuje obecnie 72 tys. manuskryptów, czyli rękopisów i rękopiśmiennych kodeksów ze wszystkich obszarów językowych świata, oraz ponad 1,6 miliona drukowanych książek. Posiada także jeden z największych na świecie, gdyż liczący ponad 8 tys. pozycji, zbiór inkunabułów, dzieł powstałych w pierwszym okresie rozwoju sztuki drukarskiej. W jej zbiorach znajduje się m.in. Biblia Gutenberga z 1455 r., pierwsza drukowana księga świata. Wszystkie te bezcenne skarby zostaną teraz zamknięte w specjalnych sejfach i złożone w magazynach, czekając na zakończenie remontu.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się