Nowy Numer 28/2019 Archiwum

Bohaterowie naszych ulic

Do Sejmu wkrótce trafi projekt ustawy dekomunizacyjnej. Ma być elementem rozrachunku z PRL – okresem braku suwerenności oraz podległości Polski sowieckiemu imperium.

Armia Ludowa (AL)
Powstała w styczniu 1944 r. na bazie Gwardii Ludowej, utworzonej w 1942 roku jako zbrojne ramię komunistycznej konspiracji PPR, ściśle podporządkowane ośrodkom dowódczym w ZSRR. Mimo propagandowych haseł, ukierunkowanych na wykreowanie AL jako siły zbrojnej polskiego podziemia, do końca pozostała narzędziem polityki Stalina wobec Polski. W miarę zajmowania terenów Polski przez Armię Czerwoną wielu oficerów i żołnierzy AL stało się funkcjonariuszami bezpieki i milicji.

Paweł Finder (1904–1944)
Wokresie międzywojennym prowadził działalność wywrotową w szeregach Komunistycznej Partii Polski, za co był skazany na 10 lat więzienia. Po 1939 r. działał w Związku Radzieckim. Przeszedł tam szkolenie polityczne i wywiadowcze. W grudniu 1941 r. wraz z innymi członkami Grupy Inicjatywnej został zrzucony do Polski. Był współzałożycielem PPR. Podobnie jak pozostali członkowie kierownictwa tej partii, był całkowicie podporządkowany Moskwie i ściśle wykonywał rozkazy międzynarodówki komunistycznej. Po zabójstwie M. Nowotki został I sekretarzem KC PPR. W celu osłabienia Polskiego Państwa Podziemnego sztab Gwardii Ludowej za zgodą Findera denuncjował do gestapo oficerów AK i akceptował dokonywanie przez członków GL pospolitych rabunków. Po aresztowaniu przez gestapo, w lipcu 1944 r. został rozstrzelany.

Aleksander Zawadzki (1899–1964)
W1918 r. walczył w obronie Lwowa, a później przeciwko bolszewikom. W 1922 r. został członkiem Komunistycznej Partii Polski. Wielokrotnie szkolony w Moskwie. Za organizowanie komórek dywersyjnych i szpiegowskich w wojsku polskim został w 1936 r. skazany na 15 lat więzienia. W czasie wojny przebywał w ZSRR, był współorganizatorem Związku Patriotów Polskich, instrumentu stalinowskiej polityki wobec Polski. Po 1948 r. był najbliższym współpracownikiem Bolesława Bieruta i ponosił odpowiedzialność za zbrodnie stalinowskie.

Marceli Nowotko (1893–1942)
W1920 r. na zdobytych przez Armię Czerwoną terenach polskich kierował represjami wobec polskiej inteligencji i chłopów. W czasie wojny znalazł się w ZSRR. Po przeszkoleniu przez sowiecki wywiad został w grudniu 1941 r. zrzucony na terytorium Polski. Po zatwierdzeniu przez Moskwę, powołał Polską Partię Robotniczą, a wkrótce potem także jej formację zbrojną – Gwardię Ludową (GL). W strukturze GL stworzył specjalną „komórkę dezinformacyjną”, zajmującą się śledzeniem, zdobywaniem pseudonimów, nazwisk i adresów działaczy podziemia niepodległościowego i Armii Krajowej. Informacje przekazywano do gestapo w celu rozbicia struktur AK. Zginął 28 listopada 1942 r., zastrzelony w niewyjaśnionych okolicznościach przez Bolesława Mołojca, dowódcę Gwardii Ludowej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL