Nowy numer 38/2023 Archiwum

Sonda - Debata o wypędzeniach

– Sam, jako małe dziecko przeżyłem tragedię wypędzenia. Moja rodzina pochodzi z Górnego Śląska, z okolic Raciborza. Moimi krewnymi są dwaj wybitni działacze chadeccy, ks. prałat Carl Ulitzka oraz dr Hans Lukaschek. Ulitzka w czasie plebiscytu był głównym przeciwnikiem Korfantego, ale później często ze sobą współpracowali.

Znał dobrze język polski. Kochał bardzo tę ziemię, którą musiał opuścić w 1939 r. z rozkazu nazistów, dlatego m.in., że głosił po polsku kazania. Lukaschek, burmistrz Rybnika i Zabrza, siedział później w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Po wojnie bardzo przyczynił się do adaptacji niemieckich Górnoślązaków w RFN. Cały czas utrzymuję kontakty z tamtymi terenami, pomagamy ludziom, którzy mieszkają w domu, który niegdyś był nasz.

Nikt z nas nie myśli o rewizji granic, chcemy jednak, aby nasza historia nie została zapomniana. Ci, którzy pragną o tym dyskutować bez wypędzonych, popełniają błąd. Dlaczego mamy być wyłączeni z tego dialogu? W sprawie Centrum chcemy i musimy z Polakami współpracować, aby był to projekt budujący nową europejską tożsamość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast