Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pożyteczni idioci wiecznie żywi

Na Zachodzie nigdy nie brakowało zafascynowanych Rosją intelektualistów, których przywódcy Kremla nazywali "pożytecznymi idiotami"

Czy warto przypominać, czym był komunizm? Panowie Daniel Strož, Jiři Maštálka i Jaromír Kohliček, euro-posłowie reprezentujący Komunistyczną Partię Czech i Moraw, najwyraźniej uznali, że tak, skoro wyłożyli ostatnio w Parlamencie Europejskim do podpisu oświadczenie pisemne, w którym protestują przeciw „dyskredytacji” i „pognębianiu europejskiej lewicy” przez „instytuty historyczne, pracujące na wyraźne zlecenie polityczne”, które porównują „komunizm” (w oryginale także w cudzysłowie) i nazizm.

Zdumiewać musi bezczelność czeskiej „trojki”, która wpisuje komunizm w tradycję „europejskiej lewicy”, stawia świat na głowie i atakuje historyków, którzy próbują go stawiać na nogach. Ciekawe, jak wielu po-słów zachodnioeuropejskich podpisze owo oświadczenie. Świadczy ono jednak o tym, jak bardzo potrzebne są prace ukazujące istotę komunizmu, a także przypominające zachodnie złudzenia co do tego systemu.

Wkrótce ukaże się książka, która w literaturze polskiej jest czymś zupełnie unikatowym. Profesor University of Virginia w Charlottesville Dariusz Tołczyk wykorzystał obfitą dokumentację zachodnią i napisał obszerną pracę „Gułag w oczach Zachodu”, ukazującą stosunek zachodnich opiniotwórczych kół do fenomenu komunizmu sowieckiego. Jest to książka demaskatorska, wprawiająca momentami w osłupienie, momentami zaś w gorzki śmiech.

Autor przedstawia szeroką panoramę złudzeń, autosugestii, cynizmu i służalczości wobec nieludzkiego systemu komunistycznej przemocy i kłamstwa ze strony różnych „autorytetów” zachodnich. Prowadzi nas przez całą historię sowieckiego komunizmu, od jego rewolucyjnych początków aż po upadek, pokazując, że w opiniotwórczych kołach Zachodu zawsze znajdowali się obrońcy rosyjskiego, a następnie sowieckiego bezprawia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy