Nowy numer 17/2024 Archiwum

55 lat minęło

Telewizja. 25 października br. minęła 55. rocznica emisji pierwszej audycji Telewizji Polskiej.

Jednak telewizja w Polsce ma dłuższą historię, bo już w 1935 roku podjęto prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym oraz w Polskim Radiu. Program eksperymentalny ruszył w 1937 roku. Była to telewizja mechaniczna, działała w tzw. standardzie 120 linii, a w jej programie znalazł się film „Barbara Radziwiłłówna” z ówczesną gwiazdą polskiego kina Jadwigą Smosarską. Trwały intensywne prace nad telewizją elektroniczną 343-liniową. W roku 1940 zamierzano uruchomić emisję stałego programu, jednak wojna przerwała te ambitne plany.

Emisja pierwszego programu telewizyjnego w PRL-u miała miejsce 25 października 1952 roku o godzinie 19.00. W przeddzień „wyborów” do Sejmu. 30-minutowy program muzyczno-baletowy nadano z Instytutu Łączności w Warszawie. Można go było oglądać na 24 telewizorach rozmieszczonych w warszawskich klubach i świetlicach. W styczniu 1953 roku rozpoczęto regularną emisję programu.

Po uruchomieniu Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego z własnym zespołem dziennikarskim, program emitowano początkowo raz, a od 1 listopada 1955 roku trzy razy w tygodniu. Rozpoczęcie emisji przez Warszawski Ośrodek Telewizyjny w 1956 roku umożliwiło dostęp do programów TV większej grupie odbiorców. Zasięg stacji wynosił ok. 55 km. WOT emitował program pięć razy w tygodniu. W 1956 roku rozpoczął pracę Telewizyjny Ośrodek Transmisyjny ze stacją nadawczą, umieszczoną na Pałacu Kultury i Nauki.

W 1970 roku powołano Komitet ds. Radia i Telewizji Polskie Radio i Telewizja z Włodzimierzem So-korskim na czele. Radiokomitet aż do jego likwidacji (formalnie w 1991 roku) czuwał, by telewizyjny program realizował jedynie słuszną linię partii. W latach 70. ub. wieku Telewizja Polska rozpoczęła nadawanie programu w kolorze, w systemie SECAM. Dopiero na początku lat 90. ub. wieku przeszła na PAL. W 1992 roku Telewizja Polska, podobnie jak Polskie Radio, została samodzielną jednostką.

W latach 90. na telewizyjnym rynku rozpoczął się bój o widza. Pojawiły się telewizje komercyjne, które zmusiły państwowego molocha do znacznego wysiłku, by tego widza zatrzymać; również kosztem coraz większej komercjalizacji programów i wprowadzenia, wzorem konkurencji, kanałów tematycznych. Powstały już TVP Sport, Historia, Kultura i TVP Info, w zamierzeniach pozostają jeszcze kanały TVP Film i TVP Rozrywka.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy