Nowy numer 3/2021 Archiwum

Akcja Guzik w "Małym Gościu"

"Pamiętam. Katyń 1940". Kampanię społeczno-edukacyjną pod takim tytułem przygotowało Narodowe Centrum Kultury, którego jednym z zadań jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i historycznej Polaków. Do akcji przyłączył się "Mały Gość Niedzielny".

Kampania „Pamiętam. Katyń 1940” jest przykładem jego praktycznej realizacji. Tysiącom oficerów zamordowanych w 1940 roku za wierność Rzeczypospolitej należy się pamięć. – Chcemy przywrócić społeczeństwu bohaterów, bez których nie byłoby wolnej Polski – powiedział Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Zbrodnia katyńska jest w naszej zbiorowej pamięci wciąż zbyt mało obecna – podkreśla Kazimierz M. Ujazdowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który objął patronat nad przedsięwzięciem.

Symbolem kampanii jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego, odnalezionego w lesie katyńskim. Pomysł na taki znak pamięci i identyfikacji z bohaterami Katynia zrodził się z inspiracji wierszem Zbigniewa Herberta „Guziki”.

We wrześniowym numerze „Małego Gościa” czytelnicy znajdą replikę guzika oficerskiego. Redaktorzy proponują, by uczniowie przypięli guzik do mundurka szkolnego i nosili przynajmniej we wrześniu. By zapytali swoich rodziców, co wiedzą o Katyniu. By sami poznali historię zbrodni katyńskiej, dokonanej na ok. 22 tysiącach polskich oficerów, lekarzy, urzędników, nauczycieli, inżynierów, dziennikarzy i księży.
Elementem edukacyjnym kampanii „Pamię-tam. Katyń 1940” jest projekt „Lekcja Katyńska” przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Wydawnictwem Nowa Era.

Część medialna kampanii rozpoczęła się 16 sierpnia 2007 r. w głównych miastach Polski, gdzie na ulicach pojawiły się billboardy. Zarówno treść plakatów, jak i scenariusze spotów wzorowane są na listach do oficerów więzionych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Termin inauguracji etapu medialnego kampanii nie został wybrany przypadkowo. Sierpień jest miesiącem, w którym zawarto pakt Ribbentrop–Mołotow, który był przyczynkiem do zbrodni katyńskiej.

Artystycznym dopełnieniem kampanii będzie nowy film Andrzeja Wajdy „Katyń”, którego premiera zaplanowana jest na 17 września br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama