Nowy numer 49/2020 Archiwum

Młodzi dzielą się Jezusem

Rozmowa z ks. Tomaszem Matyjaszczykiem*

Magdalena Kozieł: Wydaje się, że między Przystankiem Jezus i Przystankiem Woodstock ostatnimi laty dobrze się układa. Czy macie już swoje miejsce na Przystanku Woodstock?

Ks. Tomasz Matyjaszczyk: – W tym roku otrzymaliśmy zaproszenie od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Przystanek Woodstock. Fundacja podkreślała, że bardzo cieszy się z naszej obecności na Woodstocku i zaprasza do dzielenia się swoją misją, działalnością i filozofią. Nasza współpraca ostatnimi laty układa się bardzo dobrze. My, jako Przystanek Jezus, nie chcemy być opozycją wobec Przystanku Woodstock. Jesteśmy tutaj, bo są tu młodzi ludzie, którzy szukają i zadają wiele pytań. Na te pytania próbuje odpowiedzieć na Woodstocku wielu różnych ludzi. My jesteśmy przekonani, że odpowiedzią na pytanie młodego człowieka o sens życia jest Jezus.

Czyli skupiacie się na tym, co was łączy, a nie dzieli?
– Jesteśmy bardzo podobni do uczestników Przystanku Woodstock. Młodzi podobnie wyglądają, słuchają takiej samej muzyki, oglądają takie same filmy i mają tyle samo lat. Żyją w takim samym świecie i mają podobne problemy. Dzięki temu łatwo im porozumieć się ze sobą. Nie jesteśmy na Woodstocku po to, żeby kogokolwiek nawracać. Każdy z nas osobiście odnalazł Jezusa. Tym cennym i wartościowym dla nas doświadczeniem po prostu chcemy dzielić się z innymi. Szukamy różnych obszarów porozumienia. Takim momentem zbliżającym nasze Przystanki były rozgrywki pod hasłem: „Wykopmy rasizm ze stadionów”. To była świetna integrująca wszystkich zabawa.

Co jest najważniejsze w byciu ze sobą młodych?
– Przede wszystkim słuchanie. Do tego przygotowujemy się w czasie rekolekcji poprzedzających Przystanek Woodstock. Uczymy się otwartości na drugiego człowieka i na to, co on chce nam powiedzieć. Dzięki temu nic nikomu nie narzucamy, ale po prostu jesteśmy razem i wzajemnie siebie ubogacamy.

Tradycyjnie na Przystanku jest obecny bp Edward Dajczak, a tym razem będzie także abp Józef Życiński...
– Bp Edward Dajczak jest przez młodych ludzi nazywany woodstockowym biskupem. Jego obecność, rozmowy z młodymi ludźmi, wspólne jedzenie i po prostu spędzanie z nimi wolnego czasu jest bardzo dobrze przyjmowane. Cieszę się, że tym razem będzie z nami abp Józef Życiński. Jak będzie wyglądało spotkanie z nim, zobaczymy.


* Ks. Tomasz Matyjaszczyk, duszpasterz wspólnoty św. Tymoteusza i współorganizator Przystanku Jezus, Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej, skierowanej do ludzi młodych, uczestniczących w Przystanku Woodstock.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama