Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Przedstawiciele rządu z premierem Jarosławem Kaczyńskim, ministrowie, parlamentarzyści oraz – według różnych źródeł – od 150 do ponad 500 tys. wiernych uczestniczyło w Mszy św., wieńczącej XV Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Liturgii koncelebrowanej przez ośmiu biskupów przewodniczył biskup sandomierski Andrzej Dzięga. Wśród bolesnych problemów współczesnej Polski wymienił w homilii m.in. sprawę abp. Wielgusa i strajk służby zdrowia. Po Mszy św. przemówił premier Jarosław Kaczyński, który zapewnił zgromadzonych, że jego rząd w dalszym ciągu będzie zmierzał w kierunku Polski solidarnej. „Dzięki takim jak wy Polska trwa i będzie trwała, wbrew wszystkiemu!” – wołał premier. Bp Dzięga nawiązał w homilii m.in. do sprawy abp. Wielgusa, oceniając, że wpisze się ona „na pokolenia” w historię Polski. „Nie dlatego, że o niej tak wiele się mówi i pisze, i nawet nie z racji na te czy inne fakty, w sumie nikomu nieudowodnione, ale dlatego, że było to i jest tak wielkie cierpienie” – mówił kaznodzieja.

„Ukrzyżowano apostołów Piotra i Andrzeja, ukrzyżowano tysiące chrześcijan, a niektórzy dzisiaj twierdzą, nawiązując do wydarzeń z grudnia i stycznia, że mówienie o krzyżowaniu apostoła Chrystusowego to nadużycie semantyczne. To nie jest nadużycie, to jest prawda” – powiedział bp Dzięga, wywołując aplauz zgromadzonych.Biskup nawiązał też w homilii do zasady kolegialności, jaką kieruje się episkopat. Zapewnił, że biskupi wciąż uczą się konsekwentnego kolegialnego działania, zaś publikowane następnie dokumenty tego gremium poprzedzone są szczerą dyskusją i modlitwą do Ducha Świętego. „Żaden uczestnik takiej dyskusji i kolegialnej decyzji nie powinien potem ogłaszać swoich prywatnych opinii przeciwko decyzji kolegialnej, lecz winien ją z radością głosić jako swoją” – podkreślił biskup sandomierski.

Tuż po zakończeniu Mszy św., na prośbę o. Tadeusza Rydzyka, z jasnogórskiego szczytu przemówił premier Jarosław Kaczyński. „Choć władza popełnia błędy, będziemy iść ku Polsce solidarnej” – zapewnił premier. „Dziś Polska jest tutaj, dzięki takim jak wy Polska trwa i będzie trwała wbrew wszelkim trudnościom” – mówił szef rządu. Indagowany przez ojca dyrektora rozgłośni, czy koalicja przetrwa, odpowiedział, że lepiej nie mówić o polityce w tym „świętym zgromadzeniu”. Oprócz premiera Jarosława Kaczyńskiego na XV Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja przybyli dziś trzej wicepremierzy: Roman Giertych, Przemysław Gosiewski i Andrzej Lepper, kilkunastu ministrów i wiceministrów, parlamentarzyści i samorządowcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama