Nowy numer 26/2022 Archiwum

Katoliku, musisz!

„By spotkać Jezusa musicie wyjść ze strefy komfortu” - wołał rozentuzjazmowany kaznodzieja, a siedząca obok mnie siostra zakonna szepnęła pod nosem: „A mi się nigdzie nie chce wychodzić”. 

„By spotkać Jezusa MUSICIE wyjść ze swojej strefy komfortu” - wołał rozentuzjazmowany kaznodzieja, a siedząca obok mnie znajoma siostra zakonna (dla ułatwienia dodam: doktor teologii duchowości) szepnęła pod nosem: „A mi się nigdzie nie chce wychodzić”. I miała rację!

Nieustanne odmienianie przez wszystkie przypadki w czasie konferencji czy homilii słowa „musisz” powoduje tylko nerwicę religijną, nucenie mantry „nie jestem dość dobry/godny/przygotowany”, albo desperackie szukanie duchowych dopalaczy. A przecież, od dwóch tysięcy lat rewolucją na miarę przewrotu kopernikańskiego jest twierdzenie świętego Pawła: twoje ciało jest Jego świątynią. Zamiast nucić za Bono refren „Ciągle nie znalazłem tego, czego szukam”, wystarczy przyjąć z wiarą, że to w tobie jest Święte Świętych.

Niedawno słyszałem konferencję, w której kaznodzieja (przypominający bardziej mówcę motywacyjnego) przekonywał, że chrześcijanie powinni nieustannie świecić i płonąć. Nie znam nikogo, kto świeciłby przez cały czas. No, chyba że po Czarnobylu... To naturalne, że naszej wierze towarzyszą wątpliwości. Pana uwielbiają „góry i doliny”. 

„Chrześcijaństwo, w odróżnieniu od innych religii lub filozofii religijnych, nie zaczyna się od tego, co człowiek powinien zrobić, by się zbawić, ale od opowiedzenia tego, co Bóg zrobił, aby zbawić człowieka. Nie zaczyna się od powinności, ale od daru” – przypomina kard. Raniero Cantalamessa.
Narracja o tym, jak wiele muszę zrobić, by zbliżyć się do Jezusa przypomina mi do złudzenia sarkastyczne zdanie z „Doliny Muminków w listopadzie” Tove Jansson: „To piknik - wyjaśnił Wuj Truj ponuro. – Filifionka powiedziała, że musimy dziś robić to, na co mamy ochotę”. 

Przepraszam bardzo, a gdzie tu miejsce na wolność?
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się