Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ojciec Żelazek Człowiekiem Roku 2006

Werbista o. Marian Żelazek, pracujący przez 56 lat w Indiach, został ogłoszony przez Senat Człowiekiem Roku 2006. Uznano go „za wzór Polaka przełamującego bariery między ludźmi w duchu chrześcijańskiego ekumenizmu”.

Urodził się 30 stycznia 1918 roku. Jako dwudziestoletni kleryk razem z innymi werbistami trafił na 5 lat do obozu koncentracyjnego w Dachau. – Tam przeżyłem piekło – opowiadał „Gościowi”. – Ale cudem ocalałem. Złożyłem śluby św. Józefowi. Obiecałem mu, jakim to będę aniołem po wyjściu. I obóz został wyzwolony na cztery godziny przed decyzją o jego likwidacji.

Po wojnie o. Żelazek ukończył studia teologiczne w Rzymie i przyjął święcenia kap łańskie. W 1950 roku wyjechał na misje do Indii. Trafił do plemienia Adibasów. – To ludzie z pierwotnych szczepów – opowiadał. – Okazali się bardzo wrażliwi na przyjęcie Jezusa. Nawracały się całe wioski. Zdumiała mnie kiedyś modlitwa wiernych w czasie peregrynacji Matki Boskiej Fatimskiej Zebrało się aż trzydzieści tysięcy ludzi. Niektórzy szli nawet sto kilometrów. Podchodzili do mikrofonu.

Choć byli bardzo biedni, prawie każda rodzina modliła się: Panie Boże, daj mojej rodzinie powołanie kapłańskie. To dopiero wiara! W Indiach o. Marian pracował do końca życia. W 1975 roku osiadł w Puri nad Zatoką Bengalską. Zbudował tam kilkusetosobową kolonię trędowatych. 88-letni misjonarz, okrzyknięty w Indiach „ojcem trędowatych”, zmarł 30 kwietnia ub. roku. Był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla.

Marcin Jakimowicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza