Nowy numer 42/2020 Archiwum

Szymon nagrodzony

Szymon Babuchowski, nasz redakcyjny kolega otrzymał tegoroczną Nagrodę Fundacji im. ks. Janusza S. Pasierba w dziedzinie poezji. Nagroda za pracę naukową poświęconą ks. Pasierbowi powędrowała do Wojciecha Kudyby.

Babuchowskiego nagrodzono za poezję opublikowaną w dwóch tomikach: „Sprawy życia, sprawy śmierci” oraz „Czas stukających kołatek”.

Szymon kończy w tym roku równe 30 lat. Przez kilka lat pracował jako nauczyciel polskiego, od trzech lat jest dziennikarzem „Gościa”. – Posługując się skrótem wielkich nazwisk, powiedziałbym tak: zapatrzony w Wencla, podpatrujący uważnie poetykę Herberta, obdarzony Pasierbową wrażliwością – opowiada o nim ks. prof. Jerzy Szymik – Odważnie niestroniący od przesłania, czyli od odpowiedzialności.

Poezja jest dla niego nie tylko przestrzenią stawiania pytań, ale i udzielania odpowiedzi. Dla Szymona, urodzonego prawie pół wieku po Pasierbie „sprawy życia, sprawy śmierci” spotykają się w Chrystusie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także