Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jasnogórskie pawełki

Częstochowa. Paulini przeżywali tradycyjne pawełki. To nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika – patriarchy zakonu paulinów. Rozpoczyna się 13 stycznia i trwa dziewięć dni.

W ten sposób paulini przygotowują się do uroczystości ku czci św. Pawła z Teb, którego uważają za swojego duchowego ojca i opiekuna. W klasztorze jasnogórskim co wieczór o godz. 18.00 ojcowie i bracia wraz z wiernymi gromadzą się na modlitwie. Nabożeństwo rozpoczyna uroczysta procesja ubranych w białe, chórowe płaszcze zakonników.

Wyrusza z zakrystii, następnie przechodzi przez bazylikę do kaplicy św. Pawła, odświętnie udekorowanej czterokolorową flagą paulińską. Nabożeństwo kończy ucałowanie przez każdego z uczestników relikwii św. Pawła Pustelnika. Na zakończenie – w niedzielę po 15 stycznia – odbywają się tzw. uroczystości zewnętrzne. Przybywają na nie głównie rodziny z dziećmi.

Właśnie dzieci na zakończenie uroczystości otrzymują specjalne, indywidualne pawełkowe błogosławieństwo. Najmłodsi otrzymują też przygotowane przez paulinów prezenty – obrazki, słodycze i owoce pustyni – daktyle i figi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama