Nowy numer 33/2022 Archiwum

Kod Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Dziś wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz można znaleźć w chyba każdym polskim kościele. Ale czy wiesz, co oznaczają greckie napisy na tym słynnym wizerunku?

Oryginał obrazu znajduje się w rzymskim kościele św. Alfonsa Liguoriego na Eskwilinie, przy Via Merulana. Więcej o nim samym i o jego kulcie (wraz z minimodlitewnikiem) znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

Rozszyfrujemy jednak napisy, które znajdują się w tle postaci.

Po obu stronach głowa Maryi znajdują się litery: MP ΘΥ. To skrót od greckiego Μήτηρ Θεοῦ (Meter Theou), co oznacza: Matka Boga.

Poniżej widać niewielkie postacie archaniołów, dzierżących symbole męki Chrystusa:  krzyż, gwoździe, włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem zaprawiony żółcią. Umieszczone nad nimi napisy to skróty ich imion:

  • ΟΡ М – αρχάγγελος Μιχαήλ (Archannelos Michael) – Archanioł Michał
  • OΡ Г – αρχάγγελος Γαβριήλ – Archannelos Gabriel– Archanioł Gabriel

Jeszcze niżej widać litery: IC XC. To także skrót od Ιησούς Χριστός (Iesous Christos), czyli Jezus Chrystus. Jest to monogram Pana Jezusa, który na tym obrazie spoczywa w postaci Dzieciątka na rękach Swej Matki.

W tym też tkwi najgłębszy sens wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To ikona w typie Hodegetrii, czyli "wskazującej drogę". Drogę - czyli Pana Jezusa. Na Niego wskazuje Maryja, a zetknięcie dłoni Dzieciątka i Matki Bożej jest centralnym punktem obrazu, jego geometrycznym środkiem.

« 1 »

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL